Kontrast:
Czcionka: A A A

Znajdź swoją pasję

„Kiedy byłem młody, świetnie grałem na pianinie. Lubiłem to, nauczyciel i rodzina mówili, że mam talent. Potem poszedłem na studia, zacząłem pracować, sprzedałem pianino i tak jakoś to się skończyło. Nie było czasu na granie, kredyt, małżeństwo, dzieci. Teraz nie mam czasu dla siebie, wracam po pracy, pomagam dzieciom w lekcjach, potem włączam Internet, otwieram piwo – taką małą nagrodę za dzień męki, i idę spać”. Dlaczego nie wrócisz do grania?! Ciśnie się na usta, gdy słyszy się podobne historie. Czy dorosłe życie musi oznaczać tylko mozolną drogę, najeżoną samymi obowiązkami i wątpliwy wieczorny relaks, który wciąga nas w monotonię i sprawia, że stajemy się istotami pasywnymi?

Wiele osób w średnim wieku wpada w koleiny, w których uparcie tkwi. Przepełnia ich lęk i cierpienie, czują się nieszczęśliwi. Zapominają, że w każdym momencie swojego życia, tworzą swoją potencjalną tożsamość. Jest ona wybiegającym w przyszłość składnikiem wizerunku siebie. Pokazuje, kim chcieliby być (jakie jest ja idealne) – człowiekiem odnoszącym sukcesy, twórczym, kochanym, szanowanym – a także kim obawiają się zostać: człowiekiem cierpiącym na depresję, niekompetentnym, nadużywającym alkoholu. Jeśli na przykład wiemy, że narkotyki sprawiają nam przyjemność, to naszym potencjalnym Ja jest tożsamość narkomana.[1] Jeśli zdajemy sobie sprawę z tego, że nie jesteśmy w stanie podjąć żadnej decyzji, potencjalnym Ja stanie się tożsamość człowieka zdanego na łaskę losu.

 

Potrzeba autonomii i kompetencji

Ludzie posiadają naturalną potrzebę autonomii oraz kompetencji. Poczucie autonomii sprawia, że człowiek poszukuje nowości i wyzwań, rozwija i doskonali swoje zdolności. Autonomia to doświadczanie integralności siebie i poczucie wolności w działaniu. Wyraża się w chęci inicjowania nowych aktywności bez udziału czynników zewnętrznych (przymus, presja otoczenia, nagrody). Jak podkreślają naukowcy, poczucie autonomii sprawia, że: człowiek angażuje się w zachowania motywowane wewnętrznie, poszukuje wyzwań, doskonali swoje zdolności, eksploruje rzeczywistość oraz rozwija się.[2] Kiedy robimy to, co lubimy, odczuwamy satysfakcję i spełnienie, a świat nabiera kolorów. Posiadanie pasji wpływa na ogólne poczucie szczęścia, pozytywny nastrój, w efekcie poprawiając nasze zdrowie fizyczne. Pasja stanowi wielką siłę napędową do działania i osiągania sukcesów w życiu osobistym, a często też zawodowym. Jak ją znaleźć?

Cytując słowa światowej sławy pisarza Stephena Kinga – „Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym”. Każdy człowiek jest wyjątkowy i potrafi coś robić znacznie lepiej niż inni. Są ludzie którzy świetnie piszą, mają poczucie rytmu, wspaniale tańczą, wybornie gotują, mają zdolności manualne, są dobrymi słuchaczami, skutecznie inspirują innych, mają wyczucie stylu, talent do języków obcych, naturalne umiejętności oratorskie itd. Wykonywanie czynności, w których czujemy się kompetentni, sprawia nam przyjemność, naturalnie odpręża. Jednocześnie niesie ze sobą przeświadczenie, że potrafimy skutecznie oddziaływać na nasze samopoczucie i zdrowie. Rosną nasze kompetencje w danej dziedzinie, dzięki czemu poprawiamy zdolności przystosowawcze i inteligencję, zyskując kontrolę nad otoczeniem.

 

Jak odnaleźć pasję?

Na początek sporządź listę umiejętności, w których jesteś dobry/a. Spisz również umiejętności, które jesteś w stanie opanować. Uwolnij swój umysł, nie oceniaj, zapisz wszystko, co ci przychodzi do głowy. Następnie zastanów się, co dostrzegają u Ciebie inni? Często nie widzimy nowych możliwości, ponieważ przesłania je nasz wizerunek siebie. Napisz do swoich przyjaciół lub zadzwoń i zapytaj, jakie talenty oni w Tobie dostrzegają. Opinie innych ludzi mogą sprawić, że zaczniesz rozważać pomijane dotąd możliwości na poziomie podświadomym.

To niezwykłe, jak zwyczajne słowa zachęty mogą wpłynąć na twoją motywację. Jeśli ktoś inny wierzy, że możesz czegoś dokonać, to dlaczego miałbyś/ miałabyś myśleć inaczej? Zmiana percepcji i samookreślenia dokonuje się zawsze w kontekście społecznym. Często bywa tak, że jeden sukces pociąga za sobą następne. Psychologowie od dawna znają to zjawisko, dlatego zachęcają ludzi do podejmowania nowych wyzwań.[3]

 

Odpowiedz sobie na ważne pytania

W swoim życiu wykonywałeś/aś tysiące różnych czynności. Jedne pasjonowały Cię bardziej, inne mniej. Skutecznym elementem poszukiwania pasji, będą odpowiedzi na następujące pytania:

  • O czym marzyłeś/aś gdy byłeś/aś dzieckiem?
  • Co chciałbyś/ chciałabyś zmienić w swoim życiu?
  • W jakiej roli czujesz się dobrze?
  • Co sprawia, że w jednej chwili czujesz się podekscytowany/a spełniony/a?
  • Gdybyś w ogóle nie musiał/a martwić się o pieniądze, co byś robił/a?
  • Czy jest coś, co możesz robić za darmo?
  • Czym mógłbyś/ mogłabyś zajmować się z przyjemnością całymi dniami?
  • Za co ludzie Ci dziękują?
  • Co Cię ekscytuje?
  • Kto Cię inspiruje?
  • Jakie są Twoje marzenia?
  • Co absorbuje Cię na tyle, że tracisz poczucie czasu?
  • Czy zrobiłeś/aś coś, co przerosło Twoje oczekiwania?
  • O czym lubisz czytać?
  • Jakie czasopisma, książki i czytasz?

Wypisz wszystko, co przychodzi ci do głowy, puść wodze fantazji i daj się ponieść marzeniom. Wszystkie te informacje będą Twoim drogowskazem. Kolejnym krokiem będzie przejście do konkretnych działań.

Z dziedzin, które wypisałeś/aś, wybierz kilka, a potem jedną, która w chwili obecnej wywołuje u Ciebie najsilniejsze emocje. Za co oddałbyś/oddałabyś wszystko, aby tylko móc to robić? Następnie zacznij gromadzić o niej jak najwięcej informacji. W Internecie znajdziesz ogromną ilość darmowych materiałów na dowolny temat. Wesprzyj się fachowymi książkami lub ebookami. Szukaj tematycznych blogów, na których piszą pasjonaci. Dostaniesz mnóstwo wartościowych informacji. W zasadzie Internet jest dziś niewyczerpaną skarbnicą wiedzy. Szukaj praktyków i nawiązuj z nimi kontakty, to od nich dowiesz się najwięcej. Poczucie kompetencji buduje się w ramach interakcji z innymi ludźmi. Dobrym źródłem informacji są również podcasty. Są to audycje prowadzone przez pasjonatów różnych dziedzin, dostępne w Internecie w aplikacjach na telefony Android, iPhone oraz komputerach. Najbardziej popularnymi dostawcami podcastów są: Spotify, iTunes, YouTube, Audioteka, Storytel. Jeśli jesteś bardzo zajętym człowiekiem możesz ich słuchać podczas podróży służbowej, biegania, dojazdu do pracy, wszędzie tam, gdzie bezpowrotnie traciło się czas.

Na swoją pasję możesz przeznaczać weekendy oraz wolne chwile przed lub po swojej pracy. Kiedy człowiek naprawdę czymś się interesuje, zawsze znajdzie na to czas. Nawet kilkanaście minut dziennie poświęconych na doskonalenie się w jakiejś dziedzinie, przyniesie po pewnym czasie oczekiwane efekty. Oczywiście przy założeniu, że będziesz to robić regularnie, najlepiej codziennie. Na rynku aż roi się od kursów językowych dla zapracowanych ludzi, opartych na krótkiej i systematycznej aktywności. Eksperci przekonują, że wystarczy 30 dni z rzędu wykonywać daną czynność, żeby zbudować nowy nawyk, który zaprowadzi Cię do sporych postępów.

Zmieniając się codziennie, możemy dojść do celów, o których marzymy. Wiedzą o tym autorzy popularnej koncepcji ciągłego usprawniania i doskonalenia „Kaizen”, która powstała w Japonii, a dzięki swojej skuteczności zyskała ogromną popularność na całym świecie. Polega ona na dążeniu do celu drobnymi krokami, co pozwala ominąć naturalnie występujący u większości ludzi opór przed zmianą i realizacją ambitnych planów.

Dzięki pasji nie tylko lepiej będziesz radzić sobie z codziennymi wyzwaniami, zyskasz również cechy niezbędne do realizacji marzeń – wewnętrzną siłę i determinację. Czegóż więcej można oczekiwać od życia?

 

 

[1] Por. Robert E. Franken, Psychologia motywacji, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2005, s. 512
[2] https://mariusztomaszewski.pl/blog/zycie-z-pasja-i-brak-pasji/
[3] Por. Robert E. Franken, Psychologia motywacji, s. 515