Kontrast:
Czcionka: A A A

Formy aktywności dla całej rodziny

Województwo zachodniopomorskie jest jednym z najliczniej i najchętniej odwiedzanych województw w Polsce. Oferuje piękne krajobrazy, szerokie, piaszczyste i czyste plaże regularnie oznaczane tzw. Błękitną Flagą, piękne i czyste jeziora, dzikie puszcze, w tym Puszcza Goleniowska i Woliński Park Narodowy. Atutem regionu są też piękne ścieżki spacerowe, rowerowe oraz ścieżki nordic walking. Zachęcają także zabytki z czasów średniowiecza i następnych epok, podkreślające różnorodność historii Pomorza rządzonego najpierw przez książąt słowiańskiej dynastii Gryfitów, potem przez Szwedów, Francuzów, Niemców i Polaków. Wiele jest tu też unikatowych zabytków o charakterze militarnym, zwłaszcza z II wojny światowej oraz zimnej wojny.

Bogactwo oferty turystycznej Pomorza Zachodniego sprawia, że nie sposób się tu nudzić i przez cały rok można atrakcyjnie aktywnie spędzać czas całą rodziną. Szczegóły oferty turystycznej województwa można znaleźć pod adresem https://pomorzezachodnie.travel/.

Województwo zachodniopomorskie obfituje w atrakcyjne szlaki turystyczne, zarówno piesze jak i rowerowe. Ich pełny wykaz można znaleźć na stronie http://szlaki-zachodniopomorskie.pl/articles.php?cat_id=6 .

 

POWIAT GOLENIOWSKI

Miasto Goleniów i powiat goleniowski od lat konsekwentnie kreują swoją tożsamość poprzez angażowanie mieszkańców w działania z obszaru historii i kultury. Oprócz wydarzeń kulturalnych region oferuje doskonałe tereny do rekreacji i sportu na świeżym powietrzu.

KULTURA

  • teatr „Brama”
    Znany w całej Polsce amatorski teatr „Brama” https://www.teatrbrama.org/, prowadzący sekcje zarówno dla młodszych jak i starszych aktorów.

Wydarzenia kulturalne w Goleniowie odbywają się również niżej wskazanych miejscach:

TURYSTYKA PIESZA I ROWEROWA

Wykaz ścieżek rowerowych w powiecie goleniowskim znaleźć można pod tym adresem – https://www.powiat-goleniowski.pl/material,sciezki-rowerowe,310.html

SPORT

OBIEKTY WODNE I KĄPIELISKA

Sezon na kąpieliskach w okolicach Goleniowa trwa tylko do 31 sierpnia. Jednak na plażę w Lubczynie czy Stepnicy warto przyjechać przez cały rok. Są tu piękne pomosty, infrastruktura do uprawiania sportu i gier zespołowych oraz wyznaczone miejsce na ognisko.
http://www.lubczyna.goleniow.pl/noclegi-i-atrakcje/ocena-kapieliska
https://goleniow.naszemiasto.pl/kapieliska-w-goleniowie-5092020-ktore-kapieliska-sa-czynne-w-goleniowie/ar/c1p1-20353013

STRZELNICE

 

POWIAT KOŁOBRZESKI

Powiat kołobrzeski to istny samograj, jeśli chodzi o aktywne spędzanie czasu. Sam Kołobrzeg jest uważany za perłę uzdrowiskową na mapie Polski, a jego uroki doceniają liczni, o każdej porze roku, turyści z Polski i z zagranicy (głównie Niemiec i Skandynawii).

KOŁOBRZEG

Co ciekawego można robić w Kołobrzegu? Oczywiście, oprócz plażowania i nadmorskich spacerów?

Jeśli jest się turystą, to oczywiście zwiedzać! A atrakcji do zwiedzania jest w tym mieście naprawdę sporo. W czasie II wojny światowej Kołobrzeg był twierdzą, której zdobycie było jednym z ważniejszych wydarzeń w drodze Armii Czerwonej na Berlin. W Kołobrzegu odbyły się symboliczne zaślubiny Polski z morzem. Stąd też zarówno w mieście jak i w powiecie istnieje wiele zabytków z okresu II wojny światowej, ale nie tylko. Atrakcją dla całej rodziny mogą być:

  1. Kołobrzeska Bazylika Sakralna – jedna z największych 5-nawowych katedr w Polsce, z wieżą zwieńczoną pięknym, szerokim tarasem widokowym, do którego prowadzi 216 schodów. W samej bazylice znajduje się mnóstwo ciekawych zabytków, w tym tajemniczy i mistyczny obraz „Cnotliwa niewiasta”, o której pisał w swojej sensacyjnej powieści „Biblia diabła” szczeciński pisarz i architekt Leszek Herman.
  2. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, gdzie prezentowane są militaria od czasów średniowiecza do współczesności, w tym bardzo ciekawa wystawa z II wojny światowej muzeum.kolobrzeg.pl/.
  3. Muzeum Figur Woskowych https://www.facebook.com/MuzeumFigurWoskowych1/.
  4. Muzeum Bursztynu http://muzeumbursztynu.kolobrzeg.pl/
  5. Źródło solankowe – w czasach Hanzy (czyli średniowieczu i początkach ery nowożytnej) Kołobrzeg słynął z produkcji soli, którą otrzymywano poprzez odparowanie wody morskiej w specjalnych odstojnikach zwanych solankami http://www.mojeurlopy.pl/kolobrzeg/atrakcje-turystyczne/2283 ;
  6. Pomerania Fun Park http://parkpomerania.pl/ – największy Rodzinny Park Rozrywki na Pomorzu Zachodnim, w którym znajduje się m.in. Trollborg – autentyczna wioska wikingów –to gród składający się z 10 chat, w których żyją i pracują prawdziwi wikingowie.
  7. Okręt marynarki wojennej ORP Fala – należący do kołobrzeskiej straży granicznej. Latem można zwiedzać go codziennie, w godzinach od 9.00 do 18, zaś poza sezonem letnim tylko po wcześniejszym umówieniu się pod numerem tel. 94 352 12 88 muzeum.kolobrzeg.pl/pl/muzeum/skansen-morski/orp-fala/ .
  8. Port Morski Kołobrzeg – stanowiący atrakcyjne miejsce spacerowe
  9. Muzeum 6D Maszoperia https://muzeum6d.pl, w którym znajduje się 500m2 ściennych malowideł 3D przedstawiających m.in. dawne życie bałtyckich rybaków okraszone ich przesądami i legendami. Jest to jedyne tego typu muzeum w Europie.
  10. Latarnia morska w Kołobrzegu – jak na latarnię morską jest dość niska, ma zaledwie 26 m wysokości czyli 180 schodków (stopni) na szczyt, ale ma swój wyjątkowy klimat i wielki taras na szczycie.

KULTURA

Aktualne informacje o wydarzeniach kulturalnych można znaleźć pod adresem – https://miastokolobrzeg.pl/kultura.html

SPORT

Największym obiektem sportowym Kołobrzegu jest Hala Milenium należąca do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. To ogromna hala, w której organizowane są imprezy sportowe, targi, wystawy i koncerty. W skład kompleksu Milenium wchodzą również: stadion piłkarski, aquapark, tory łucznicze, siłownia, korty tenisowe, siłownia, lodowisko i inne obiekty sportowe.

Więcej informacji o obiektach i wydarzeniach sportowych w Kołobrzegu można znaleźć pod adresem – http://sport.kolobrzeg.pl/.

KĄPIELISKA

http://sport.kolobrzeg.pl/o-kapielisku-mosir-kolobrzeg

INNE MIEJSCOWOŚCI POWIATU KOŁOBRZESKIEGO I ICH ATRAKCJE

DOBRZYCA

W Ogrodach Hortulus Spectabilis w Dobrzycy na powierzchni 1 hektara znajduje się największy na świecie labirynt grabowy, a jego w sercu – 20-metrowa wieża widokowa https://www.hortulus.com.pl/

USTRONIE MORSKIE

Ustronie Morskie to malownicza dawna wioska rybacka osadzona na klifie.

Oprócz atrakcji typowo sezonowych, jak np. park linowy, można tu skorzystać również z atrakcji całorocznych jak np. wizyta w Skansenie Chleba, w którym możemy samodzielnie opiec chleb (i go zjeść – http://salaweselna-ustroniemorskie.pl/).

TURYSTYKA PIESZA I ROWEROWA

Propozycja wycieczki rowerowy: Ustronie Morskie – Gąski – Chłopy – Mielno (ok. 20 km)

Ciekawym pomysłem na atrakcyjne spędzenie lata może być rajd rowerowy po miejscowościach w okolicach Ustronia Morskiego, takich jak: Gąski z zabytkową latarnią morską z 1876 r., Chłopy –  rybacka wieś, w całości wpisana do rejestru zabytków, tu też można umówić się na wypłynięcie z rybakami na połów oraz Mielno, znane z licznych virali i memów nazywane „polską Ibizą”.

 

POWIAT SŁAWEŃSKI

Powiat sławeński to prawdziwa perła na mapie województwa zachodniopomorskiego. To tu leży m.in. Darłowo, zwane królewskim miastem. W mieszczącym się w centrum Darłowa zamku urodził się i zmarł król Eryk Pomorski – władca Danii, Szwecji i Norwegii, pochodzący z rządzącej Pomorzem Zachodnim dynastii Gryfitów. Jego sarkofag (wraz z sarkofagami dwóch pomorskich księżniczek: Elżbiety i Jadwigi) można podziwiać w kaplicy XIV-wiecznego kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Darłowie. Do historii króla Eryka Pomorskiego nawiązuje bardzo poczytna powieść szczecińskiego pisarza i architekta Leszka Hermana pt. „Latarnia umarłych”. Zwiedzanie Darłowa może stać się inspiracją do zgłębiania historii Pomorza i dynastii Gryfitów, gdyż było to jedno z najważniejszych miast Księstwa Pomorskiego.

Z Darłowa można bezpośrednio przejść (ok. 5 km) do Darłówka, urokliwego nadmorskiego kurortu z jedną z najpiękniejszych plaż Bałtyku, rozdzieloną na pół ujściem rzeki Wieprzy.

Trochę w cieniu Darłowa znajduje się stolica powiatu – Sławno. Miasto z bardzo ciekawą, ale też smutną historią, obfitującą w wiele sensacyjnych momentów i tajemnic, którą z pewnością warto poznać. Szczegółowe informacje dla turystów o tym co zwiedzać i jak ciekawie spędzić wolny czas w Sławnie można znaleźć pod adresem: https://slawno.pl/cms/875 .

KULTURA

Informacje o aktualnych wydarzeniach kulturalnych w Sławnie znajdziemy na stronie: https://slawno.pl/wiadomosci/kategoria/34. Pod tym adresem można zaś znaleźć informacje o aktualnych wydarzeniach kulturalnych w Darłowie: http://www.darlot.pl/imprezy,dzien,20200911.html

SPORT

Szczegółowe informacje o obiektach i wydarzeniach sportowych znajdują się pod adresem- http://osir.slawno.pl

TURYSTYKA PIESZA I ROWEROWA

SZLAKI ROWEROWE

  • Szlak: Dąbki – Dąbkowice 5,5 km,
    Szlak przebiega wśród lasu nadmorskiego, wzdłuż brzegu jeziora Bukowo.
  • Szlak Zabytków Średniowiecza (czarny) 104 km.
    Polecany szczególnie rowerzystom i turystom zmotoryzowanym . Na trasie zwiedzić można Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie, średniowieczne kościoły, grodziska i zabytki budownictwa wiejskiego.

Przebieg szlaku: Darłowo – Dąbki – Dobiesław – Jeżyce – Słowino – Boleszewo – Krupy – Stary Jarosław – Kowalewice – Barzowice – Cisowo – Dąbki

TURYSTYKA WODNA

 

POWIAT STARGARDZKI

Stargard to tak jak Szczecin najstarsze miasto Pomorza Zachodniego. Prawa miejskie otrzymał w 1243 roku. Znajduje się tu mnóstwo ciekawych zabytków, których eksploracja połączona z poznawaniem historii może dostarczyć bardzo wiele satysfakcji. Cykliczne wycieczki np. po najciekawszych historycznie miejscach w powiecie mogą stanowić bardzo atrakcyjną formę spędzania czasu przez całe rodziny i to przez wiele weekendów. Szczegółowe informacje o turystycznych atrakcjach powiatu stargardzkiego znajdziemy pod adresem – https://www.powiatstargardzki.pl/strefa-turysty

ZABYTKI

Warte obejrzenia/zwiedzenia zabytki w Stargardzie:

  • Pochodzący z XV wieku Kościół św. Jana, posiadający jedną z najwyższych wież na Pomorzu Zachodnim (99 m) i jedyne na Pomorzu sklepienie kryształowe. W jego wnętrzu znajduje się również największy w regionie i jeden z największych w Polsce średniowieczny dzwon ważący 3,5 tony;
  • Zbudowany w XIII wieku i przebudowany w XV Ratusz, będący jednym z największych spośród średniowiecznych ratuszy na Pomorzu,
  • Pochodzący z drugiej połowy XIII wieku system obwarowań miejskich, stanowiący najpotężniejszy system obronny na Pomorzu;
  • Zbudowana pod koniec XIII wieku najpiękniejsza brama miejska na Pomorzu – Brama Pyrzycka;
  • Jedyna na Pomorzu brama miejska, która łączy gotyk z renesansem – Brama Wałowa;
  • Jedyna w Polsce i jedna z dwóch na świecie brama rozparta nad korytem rzeki Brama Młyńska, wzniesiona w połowie XV wieku;
  • Baszta Morze Czerwone – najokazalsza i największa baszta miejska w Polsce (34 m), zbudowana około 1500 roku;
  • Wysoka na 31 metrów Baszta Tkaczy, zwana także Lodową, wzniesiona w połowie XV wieku.;
  • Baszta Jeńców – zbudowana na przełomie XV i XVI w. o wysokości 13 m;
  • Baszta Białogłówka pochodząca z początku XV wieku;
  • Basteje przy Baszcie Tkaczy, przy Prochowni i przy Baszcie Jeńców, to jedyne tego typu budynki na Pomorzu, zbudowane w XVI wieku;
  • Jedyny na Pomorzu Arsenał;
  • Największy w Polsce krzyż pokutny z 1542 roku;
  • Wieża ciśnień – najwyższy wodozbiór w Polsce (65 m)

KULTURA

SPORT

Aktualne informacje o wydarzeniach sportowych oraz dostępności basenu, hali, boiska i siłowni znaleźć można pod adresem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Stargardzie, ul. Szczecińska 35, tel. 91 573 25 70 http://osir.stargard.pl/centrum-rekreacji/aktualnosci

Lista obiektów sportowych: https://www.stargard.pl/aktywny-stargard-obiekty-sportowe

KĄPIELISKA

Na terenie powiatu stargardzkiego znajdują się piękne, bardzo czyste i malownicze jeziora. Najbardziej znane z nich to Miedwie https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapielisko/72 i Ińsko http://www.czystejeziora.pl/pojezierze-drawskie/102-jezioro-insko.

SZLAKI TURYSTYCZNE

Powiat stargardzki zachęca do turystyki pieszej i rowerowej pięknymi szlakami turystycznymi. Ich opis można znaleźć pod adresem – https://powiatstargardzki.pl/strona/menu/26_szlaki_turystyczne

INNE MIEJSCOWOŚCI POWIATU STARGARDZKIEGO I ICH ATRAKCJE

Miejscowości z okolic Stargardu obfitują w przeróżne tajemnice. Ich zgłębianie w ramach rodzinnych wycieczek może stać się wspólna, rodzinną przygodą!

PĘZINO

Zamek w Pęzinie – piękny renesansowy zamek, przez lata należąca do zakonu joannitów, którzy po brutalnej likwidacji zakonu templariuszy stali się jedynym ich spadkobiercą i depozytariuszem legendarnych skarbów. Po joannitach w zamku zamieszkali szlachcice z rodziny Borków (von Borcke), czyli krewni Sydonii von Borcke (straconej za rzekome uprawianie czarów oraz rzucenie klątwy na dynastię Gryfitów). Zamek jest pięknie położony, posiada ciekawą ekspozycję w ramach izby regionalnej oraz budzącą deszcz grozy salę tortur. Posiadłość można zwiedzać po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się jak i przy okazji organizowanych wydarzeń http://pezino.pl/.

MARIANOWO

Niedaleko Pęzina znajduje się Marianowo, miejscowość również związana z historią rzekomej czarownicy Sydonii von Borcke, która spędziła wiele lat życia w klasztorze cysterek znajdującym się na terenie należącym do pochodzącego z XIII wieku kościoła Najświętszej Marii Panny. W Marianowie odbywają się regularne imprezy upamiętniające historię Sydonii, np. majowy piknik połączony z występami artystów, plener malarski na który zjeżdżają malarze z całego świata zainspirowani historią Sydonii. Ich prace można podziwiać na wystawie mieszczącej się w budynkach przyklasztornych, a informacje o wydarzeniach odbywających się na terenie parafii najlepiej śledzić na facebooku https://www.facebook.com/pages/category/Religious-Organization/Parafia-Marianowo-293302714160289/.

W Marianowie warto również odwiedzić Chlebowy dom, w którym poznać można tajniki pieczenia chleba i upiec własny bochenek – http://chlebowydom.pl/.

KOŁBACZ

W ramach wycieczek przybliżających tajemniczą historię Księstwa Pomorskiego można również odwiedzić miejscowość Kołbacz. Mieści się tam XII-wieczny kościół wraz z pojedynczymi ocalałymi budynkami dawnego zakonu cystersów. W jednym z nich znajduje się dziś biblioteka – https://www.stareczarnowo.pl/strona/menu/45_klasztor_cystersow_w_kolbaczu.