Kontrast:
Czcionka: A A A

Gdzie szukać pomocy, gdy tracisz pracę?

Utrata zatrudnienia nie należy do łatwych doświadczeń, zwłaszcza wtedy, gdy tracimy pracę, w której spędziliśmy sporą część swego życia zawodowego. W dzisiejszych czasach niewielu ludziom dane jest pracować do emerytury w jednej firmie, instytucji czy organizacji. Obecnie rynek pracy jest bardzo dynamiczny. Wielokrotnie słyszymy, że w wielu branżach brakuje pracowników, jednak bez ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji i kompetencji zawodowych raczej nie możemy liczyć na wysokie zarobki. Stąd też, mimo że w mediach mówi się o „rynku pracownika”, wciąż istnieje ryzyko utraty zatrudnienia np. na rzecz licznych w Polsce imigrantów zarobkowych.

 

Etap I – utrata pracy

Powiedzmy, że nie należymy do grupy fachowców np. dobrze prosperującego sektora budowlanego i z jakichś powodów tracimy zatrudnienie. Bardzo ważne jest, abyśmy w tym momencie nie ograniczali zbytnio swojej aktywności w podejmowaniu działań związanych z poszukiwaniem nowej pracy. Oczywiście kilka dni na „ochłonięcie” nikomu nie zaszkodzi, jednak dłuższa bezczynność może zaowocować obniżeniem nastroju, a nawet stanami depresyjnymi. Na pewno pierwszym krokiem powinna być wizyta w Powiatowym Urzędzie Pracy (PUP) i nabycie statusu osoby bezrobotnej. Zapewni nam to kontynuację ubezpieczenia zdrowotnego i da szansę nabycia prawa do zasiłku. Aby nasza rejestracja w PUP była skuteczna, musimy ze sobą zabrać następujące dokumenty:

  1. Dowód osobisty lub inny dokument tożsamości.
  2. Oryginały dyplomów i świadectw ukończenia szkół (do wglądu).
  3. Oryginały świadectw pracy (uwaga – ostatni pracodawca ma 7 dni na wydanie świadectwa pracy).
  4. Oryginały dokumentów potwierdzających kwalifikacje zawodowe – dyplomy, certyfikaty, zaświadczenia (do wglądu).
  5. Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (jeżeli dotyczy).
  6. Dokumenty stwierdzające przeciwwskazania do wykonywania określonych prac (jeśli takowe posiadamy).[1]

Istnieje również możliwość rejestracji przez Internet na stronie: https://www.praca.gov.pl/, jednak ostatecznie i tak będziemy musieli zjawić się w PUP z wymaganymi dokumentami. Lepiej zatem odwiedzić wspomnianą stronę internetową w celach informacyjnych, niż tracić czas na żmudne odznaczanie licznych pól wyboru w kolejnych zakładkach.

Warto dodać, że każdy Powiatowy Urząd Pracy (PUP) posiada własną stronę internetową np. www.goleniow.praca.gov.pl, www.kolobrzeg.praca.gov.pl, www.stargard.praca.gov.pl., www.sławno.praca.gov.pl, www.szczecin.praca.gov.pl.  Możemy na nich szukać informacji o aktualnych ofertach pracy w danym powiecie, szkoleniach zawodowych dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej, czy targach pracy. Znajdziemy tam również oferty zatrudnienia z innych krajów europejskich, a także wiele praktycznych informacji dotyczących pracy za granicą.

 

Zasiłek dla bezrobotnych

Wysokość zasiłku wynosi 100% w okresie pierwszych 90 dni, tj. 861,40 zł/ miesięcznie, a w okresie kolejnych miesięcy 676,40 zł/ miesięcznie. Obecnie przy niskiej stopie bezrobocia w naszym kraju, zasiłek możemy pobierać do 180 dni. Wypłata tego świadczenia nie jest jednoznaczna z samym zarejestrowaniem się jako osoba bezrobotna w Powiatowym Urzędzie Pracy. Aby otrzymać 80% zasiłku należy mieć udokumentowane minimum 365 dni zatrudnienia w okresie 18 miesięcy poprzedzających datę rejestracji. Zasiłek w pełnej wysokości 100% (861,40 zł) przysługuje po udokumentowaniu co najmniej 5 lat ciągłego zatrudnienia. Na 120% zasiłku możemy zaś liczyć, gdy udokumentujemy 20 lat zatrudnienia. Dokumenty, które należy dostarczyć w celu ustalenia wysokości zasiłku:

  • Osoby niepełnosprawne – orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (dotyczy osób, które mają ustalony stopień niepełnosprawności).
  • Zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy (np. na ½ etatu) lub na umowę-zlecenie, umowę agencyjną, inną umowę o świadczenie usług lub współpraca przy wykonywaniu tych umów – zaświadczenie z zakładu pracy z informacją o wysokości zarobków i o odprowadzonych składkach na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy.
  • Prowadzenie działalności gospodarczej – oświadczenie o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, w której wskazany jest termin rozpoczęcia prowadzenia działalności.
  • Likwidacja działalności gospodarczej – oświadczenie o wykreśleniu wpisu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz zaświadczenie z ZUS-u o okresie opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i FP z podstawą ich wymiaru w rozbiciu na poszczególne miesiące za okres prowadzenia działalności gospodarczej,
  • Zawieszenie działalności gospodarczej – oświadczenie o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.[2]

Szczegółowe informacje dotyczące dokumentacji, którą należy złożyć w przypadku osób korzystających ze świadczeń zdrowotnych i społecznych przed rejestracją jako osoba bezrobotna, znajdują się pod linkiem: https://szczecin.praca.gov.pl/dla-bezrobotnych-i-poszukujacych-pracy/abc-bezrobotnego-i-poszukujacego-pracy/dokumenty-potrzebne-do-rejestracji-osoby-bezrobotnej.

 

Formy wsparcia w PUP

Prócz wspomnianego wyżej zasiłku dla bezrobotnych Powiatowy Urząd Pracy oferuje także następującą pomoc:

  • Pośrednictwo pracy – pomoc w znalezieniu zatrudnienia poprzez udzielanie informacji o ofertach pracy i kierowanie do pracodawców na rozmowę kwalifikacyjną; organizacja targów i giełd pracy, na których osoby bezrobotne spotykają się z potencjalnymi pracodawcami.
  • Poradnictwo zawodowe – indywidualna oraz grupowa (np. w formie warsztatów) pomoc w rozwiązywaniu problemów zawodowych. Usługi te dotyczą: wyboru lub zmiany zawodu, planowania kariery zawodowej, uzupełniania kwalifikacji zawodowych, określenia kompetencji i zainteresowań, zaplanowania rozwoju zawodowego. Co ciekawe poradnictwo to przysługuje również osobom niezarejestrowanym jako bezrobotne, ale w węższym zakresie.
  • Podnoszenie kwalifikacji zawodowych – m.in.: szkolenia i bony szkoleniowe dofinansowane do wysokości 100% przeciętnego wynagrodzenia, pożyczki szkoleniowe, dofinansowanie do studiów podyplomowych.
  • Refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy w związku ze skierowaniem przez Powiatowy Urząd Pracy i zatrudnieniem osoby bezrobotnej.
  • Świadczenia pieniężne – stypendia dla bezrobotnych i dodatki aktywizacyjne.[3]

Więcej informacji uzyskamy, dzwoniąc na bezpłatną infolinię: tel. 800 13 141 14.

Istnieje również możliwość bezpłatnego zdobycia nowych kwalifikacji zawodowych w ramach realizowanych obecnie licznych projektów unijnych. Można tym sposobem uzyskać dyplomy czeladnicze lub certyfikaty niezbędne do wykonywania m.in. takich zawodów, jak na przykład: kucharz, stolarz meblowy, monter rusztowań, operator koparki/ koparko-ładowarki/ ładowarki, manicure i kosmetyka paznokci, opiekun osoby starszej, chorej i niepełnosprawnej. Aktualną ofertę projektów i informacji gdzie można zwrócić się żeby z nich skorzystać i podnieść swoje kwalifikacje znajdują się na stronach: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/wiadomosci/jak-mlodzi-moga-korzystac-z-funduszy-unijnych/ oraz https://www.facebook.com/FunduszeUE/

 

Nastawienie i działanie

Udanie zarejestrowaliśmy się w Powiatowym Urzędzie Pracy, mamy ubezpieczenie – co teraz robić? Na pewno należy być aktywnym, również w życiu osobistym. Status osoby bezrobotnej może różnie odbić się na naszej psychice. Mimo, że są jakieś perspektywy i pomoc PUP, nie dostaniemy ciekawej oferty pracy z dnia na dzień. Minie przynajmniej miesiąc, zanim doradca zawodowy przedstawi nam jakąś propozycję  (o ile w ogóle przedstawi). Dlatego warto dobrze planować swoje dni, kiedy mamy sporo czasu. Jest okazja zrobić coś w domu (jakiś mały remont), poświęcić więcej czasu dzieciom, zająć się jakąś formą aktywności ruchowej (rower, spacery), „podreperować” zdrowie. Dobra kondycja fizyczna bezpośrednio przełoży się na poprawę stanu psychicznego. Godzinę dziennie możemy poświęcić na poszukiwanie ciekawych ofert pracy w Internecie, czy dopracować swoje CV tak, by było interesujące dla potencjalnego pracodawcy. Dzięki temu utrzymamy właściwy rytm dnia i nie zaczniemy się nudzić. Paradoksalnie czas bezrobocia może być dla nas wielką szansą. Możemy zadbać o siebie i zrobić to, na co zawsze mieliśmy ochotę, ale brakowało nam na to czasu. Zainwestujmy w siebie. Zwiększmy swoją konkurencyjność na rynku pracy zdobywając nowe umiejętności i pogłębiając wiedzę. Może warto zmienić branżę? Zastanówmy się, czy dotychczasowa praca dawała nam satysfakcję. Czy nadal chcemy zajmować się tym samym. Jeśli tak, to w porządku – szukajmy pracy w firmach o podobnym profilu. Jeśli nie, zmieńmy coś. Skorzystajmy z bogatej oferty szkoleniowej, dostępnej w ramach projektów unijnych lub asysty doradcy zawodowego z PUP.[4]

 

Popularne portale z ofertami pracy:

[1] Por. Materiały informacyjne Powiatowego Urzędu Pracy w Szczecinie
[2][3] Źródło: www.szczecin.praca.gov.pl
[4] Por. https://zaradnyfinansowo.pl/utrata-pracy/