Kontrast:
Czcionka: A A A

Jak oddzielić życie zawodowe od rodzinnego czyli tzw. work life balance

Codzienne życie, pełne bodźców, zadań, możliwości powoduje, że coraz trudniej znaleźć w nim spokój. Rozbudzamy w sobie coraz nowe potrzeby, na których zaspokojenie potrzebujemy coraz więcej czasu i środków. Robimy to kosztem swojego spokoju. Pracujemy coraz więcej, czasem w kilku miejscach, zapominając o drugiej stronie naszego życia.

Wówczas coraz częściej pojawia się stres i nerwy, co skutecznie prowadzi do pogorszenia się stanu zdrowia fizycznego i psychicznego. Ale to nie wszystko. Często również zaniedbujemy relacje z bliskimi stawiając ponad nimi życie zawodowe.

Pracodawcy wymagają coraz więcej. Często aby utrzymać swoją wygodną posadę musimy pracować w systemie nadgodzinowym. Zmęczenie i brak odpoczynku prowadzi do całkowitego zaniedbania nie tylko osób bliskich, ale również samego siebie. Nie mamy czasu na własne pasje i zainteresowania, a codzienna rutyna powoli zmienia się w prawdziwe utrapienie.

Zapominamy, że nasze życie nie składa się wyłącznie z pracy. Pod koniec życia nie będziemy żałowali, że za mało pracowaliśmy. Możemy natomiast żałować, że nie zrobiliśmy wielu rzeczy, o których często marzyliśmy, myśleliśmy. Będziemy żałować, że praca zajęła nam wiele chwil, które moglibyśmy spędzić w sposób dający nam radość, że ominęło nas wiele dobrych rzeczy.

Każdy z nas jest inny, wybieramy różne drogi życiowe, mamy różne potrzeby. Trudno doradzić w tym przypadku jedno konkretne rozwiązanie. Wszystko zależy od nas samych. Sami powinniśmy określić jak będzie nam najłatwiej osiągnąć równowagę w życiu. Istnieje jednak kilka sprawdzonych porad, dzięki którym będziemy mogli łatwiej i precyzyjniej określić drogę do osiągnięcia równowagi między życiem rodzinnymi i zawodowym, nazywanym po angielsku work life balance.

 

Rzeczy ważne i ważniejsze

Ustalając równowagę między życiem prywatnym a zawodowym trzeba przede wszystkim ustalić priorytet. Zdecydujmy, co w tym momencie jest dla nas najważniejsze. Jeżeli wiemy, czego chcemy, to uzyskanie zdrowej równowagi będzie łatwiejsze. Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami do tego dojść to odpowiednim rozwiązaniem może być wypisanie sobie na kartce listy wartości ważnych dla nas w życiu i poukładanie ich od mniej ważnego o najważniejszego albo porozmawianie z najbliższymi. Zaufane osoby mogą pomóc nam w naszym niezdecydowaniu. Pamiętajmy jednak, że sami powinniśmy wiedzieć, co tak naprawdę będzie dla nas najlepsze. I czym powinniśmy się kierować przy podejmowaniu kolejnych wyborów życiowych.

 

Gospodarowanie czasem

To niezwykle ważna umiejętność. Odpowiednie gospodarowanie czasem pozwoli na uzyskanie lepszych efektów w pracy, ale także w życiu prywatnym. Można się tego nauczyć, np. rozpisując obowiązki na kolejne dni, starając się trzymać planu. W ramach planu powinniśmy zaplanować nie tylko zadania do wykonania, ale także czas na odpoczynek. Dla niektórych może to również być zadanie do wykonania. Bez chwili przerwy nie będziemy skuteczni w realizowaniu obowiązków. Zastanów się, czy konieczna jest praca w nadgodzinach. Czy na pewno potrzebujemy większość swojego życia spędzać w pracy? Czy nie czekają na nas inne, ważniejsze dla nas sprawy, które uczynią nas szczęśliwszymi, niż kolejne 100 zł na niekoniecznie ważne dla nas zachcianki?

 

Nie musimy być idealni

Każdemu zdarzają się wpadki i porażki. O ile dobrze wykonywana praca potrafi przynieść masę satysfakcji, o tyle porażka może skutecznie zniechęcić człowieka. Sprawne i dokładne wykonywanie swoich obowiązków nie musi być idealne. Złapmy dystans do siebie i do tego jaką pracę wykonujemy. Gdy przestaniemy myśleć, że tylko perfekcyjnie wykonana praca jest dobrze wykonaną pracą wówczas łatwiej będzie nam osiągnąć odpowiednią równowagę. Dobrze wykonana praca to praca, którą wykonujemy z oddaniem, sumiennie, rzetelnie. Zdarza się, że nie wszystko zawsze nam wyjdzie. Gdy jednak wiemy, że wykonaliśmy ją uczciwie, zgodnie z własnymi możliwościami, łatwiej przyjdzie nam pogodzić się, że czasami coś nam nie wyjdzie.

 

Odpoczynek

Bez odpowiedniego i wartościowego odpoczynku ciężko o skuteczne i wydajne pracowanie. Dlatego nie zapędzajmy się w błędne koło wiecznego pracowania. Nie siedźmy w pracy od rana do wieczora, a potem jeszcze na nocnej zmianie. Postawmy na wartościowy odpoczynek, dzięki któremu będziemy w stanie wydajnie pracować. Człowiek nie jest w stanie być ciągle produktywny. Wyznaczmy sobie czas na relaks i odpoczynek, zadbajmy o jakość swojego snu. Wypoczęty człowiek to szczęśliwy człowiek. Warto o tym pamiętać.

 

Zainteresowania

Jako dzieci lubiliśmy robić wiele rzeczy dla samej frajdy ich robienia. Z biegiem lat czas na nie poświęcany kurczył się, bo pojawiły się inne sprawy, które „trzeba” było wykonać. Lekcje, praca, dodatkowa praca. Obiecywaliśmy sobie jeszcze przez jakiś czas, że wrócimy do sportu, planszówek ze znajomymi lub rodziną, wędkowania, wędrówek za miasto, malowania, wyszywania ślicznych serwetek, którymi zachwycali się znajomi. Potem zupełnie odrzuciliśmy swoje pasje, przestaliśmy nawet o nich myśleć. Zabrakło na nie miejsca, nawet jeśli przynosiły nam przyjemność, relaks i miłą odskocznię w życiu. Przypomnijmy sobie o nich, wróćmy do tego, co lubiliśmy. Te odrzucone przez nas działania są najskuteczniejszym sposobem na przywracanie sobie jasnych chwil w życiu i odzyskiwanie dobrej energii życiowej. Bez tej energii nie damy rady mierzyć się z kolejnymi wyzwaniami życiowymi.

 

Chwile z bliskimi

Zdarza się czasami, że praca jest ucieczką przed konfliktami rodzinnymi. Uciekamy w pracę licząc, że problemy prywatne same się załatwią. Tymczasem dłuższe przebywanie w pracy może wręcz przyczynić się do pogłębienia kłopotów. Nie ma skuteczniejszej metody na rozwiązanie kłopotów niż stawić im czoło. Nie mówimy tu, że to jest łatwe. Chcemy powiedzieć, że jest to skuteczne. Rozwiązane konflikty rodzinne dają nam siłę na całe życie, także to zawodowe. Łatwiej mierzyć się z wyzwaniami zawodowymi mając wsparcie w bliskich. Spędzajmy z nimi jak najwięcej czasu, robiąc to, co zawsze lubiliśmy robić: szykować posiłki, chodzić na wycieczki, grać w gry – cokolwiek sprawia nam przyjemność. Dużo rozmawiajmy, jeśli tego nie robimy – zacznijmy. Można się tego nauczyć, a potem zobaczymy, jak to dobrze wpływa na całą rodzinę i jak pozwala się lepiej poznać.

 

Podsumowanie

Zarabianie na życie jest ważne, ale jeszcze ważniejsze jest wiedzieć, po co to robimy. Czy chcemy zarabiać coraz więcej, by kupować sobie często rzeczy, których nie potrzebujemy ale inni je mają więc my też musimy. Czy chcemy zarobić na podstawowe i przemyślane potrzeby. Poza pracą mieć też czas na spokój i refleksję, na rozmowy i spacery z bliskimi, na pasje i zabawę. Pomaga to zbudować dobre życie, pełne satysfakcji. Tego przecież nie da się kupić.

Jeżeli wiemy, co w życiu jest dla nas najważniejsze oraz co chcemy osiągnąć – jesteśmy na dobrej drodze do uzyskania work life balance. Można to w sobie wypracować ucząc się tworzenia równowagi między życiem zawodowymi i prywatnym.