Kontrast:
Czcionka: A A A

Sposoby spędzania wspólnego czasu w domu i na świeżym powietrzu

W jaki sposób rodzina może aktywnie spędzać czas razem?

W tym artykule postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie!

Remont, sprzątanie i gotowanie mogą być zabawą!

Oczywiście istnieje cała masa aktywnych form wspólnego spędzania czasu zarówno w małej, tzw. nuklearnej rodzinie (rodzice i dziecko) jak i w rodzinie wielodzietnej oraz w rodzinie wielopokoleniowej.

Wspólne formy spędzania czasu nie muszą być tylko czystą rozrywką w dosłownym rozumieniu, ale też wspólną pracą. Niektóre rodzinne przedsięwzięcia jak np. remont mogą być doskonałą okazją do zaangażowania całej rodziny w poszczególne jego etapy, takie jak:

  1. Projektowanie poszczególnych pomieszczeń po remoncie,
  2. Wspólne zakupy,
  3. Wielkie sprzątanie przed remontem, zabezpieczanie powierzchni itp.,
  4. Prace remontowe dopasowane do wieku i możliwości każdego domownika.

Doskonałą formą wspólnej rodzinnej aktywności jest… sprzątanie! Zarówno to cotygodniowe jak i większe, świąteczne porządki. Nie ma jednak co ukrywać, że sprzątanie nie jest ulubioną aktywnością dzieci. Jak je więc do tego zachęcić? Możemy połączyć sprzątanie z konkursami, np. na:

  1. Najszybsze posprzątanie swoich zabawek (dla młodszych dzieci),
  2. Najszybsze i najdokładniejsze starcie kurz (pod warunkiem, że dzieci nie mają alergii),
  3. Najszybsze i najdokładniejsze umycie podłóg,
  4. Najszybsze i najdokładniejsze powieszenie prania,
  5. Najszybsze i najdokładniejsze poukładanie ubrań w szafie,
  6. Najszybsze i najdokładniejsze posprzątanie łazienki – tu można np. ustanowić cotygodniowe bicie rekordu czasu etc.

Połączenie obowiązku z zabawą jest dobrą formą wdrożenia dzieci w prace domowe i wyrobienia w nich nawyku regularnego sprzątania.

Doskonałą formą spędzania czasu razem jest wspólne gotowanie, a zwłaszcza pieczenie. Nie tylko święta stanowią doskonałą okazję do zaangażowania całej rodziny w lepienie, pieczenie i dekorowanie ciasteczek. W wielu sklepach przed świętami są dostępne paczki z gotowymi ciasteczkami w kształcie ludzików i serc. Kreatywne prace nad ciasteczkami w kształcie ludzików i ozdabianie ich tak, by przypominały znane postaci np. z filmów może być również wstępem do dalszej zabawy, w której będziemy odgadywać kim jest dany ludzik.

Artystyczne prace domowe

Dobrym sposobem na regularne aktywne spędzanie czasu w domu przez całą rodzinę jest przygotowywanie np. co miesiąc nowych domowych dekoracji. W okresie zimowym będą to np. wycięte z papieru śnieżynki i bałwanki zawieszone na oknie, ale też np. pod sufitem, wiosną kwiaty z bibuły lub motyle wstawione do wazonu lub też wiszące. Jesienią naturalne dekoracje będą tworzyły bukiety z liści czy kompozycje z kasztanów. Okresy świąteczne domagają się wręcz przygotowania specjalnych kompozycji. Na Boże Narodzenie będą to kompozycje z gałązek świerku (nigdy rwanych!) i bombek, zaś na Wielkanoc – robione na różne sposoby pisanki, również z kartonu czy styropianu. Przynoszącą piękne efekty pracą  artystyczną dla całej rodziny może być malowanie na grubszej plastikowej folii farbkami do malowania na szkle. Farbki do malowania na szkle mają formę poręcznych pisaków, za pomocą których dzieci i dorośli mogą wyczarować np. piękne wzory na skrzydłach motyli, wyciętych wcześniej przez dorosłych z grubej folii. Takie motyle przyklejone klejem albo nawet zwykłą taśmą klejącą do patyczków od szaszłyków i wstawione do wazonu będą nam długo przypominać wiosnę.

Zabawy ruchowe

Czy w domu można z dziećmi bawić się w zabawy ruchowe? Oczywiście! Jednak mieszkając w bloku starajmy się, aby nasze zabawy z dziećmi nie były zbyt uciążliwe dla sąsiadów. Zabawy miękką lub dmuchaną piłką nie będą nikomu przeszkadzać, jednak odbijanie o podłogę piłki do koszykówki lub strzelanie futbolówką goli w ścianę nie jest ani przyjemne dla naszych sąsiadów ani bezpieczne dla naszego mieszkania i jego wyposażenia. Te zabawy z pewnością lepiej i bezpieczniej jest przeprowadzać na świeżym powietrzu, w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach, gdzie mamy pewność, że nie tylko nikomu nie będziemy przeszkadzać, ale też nie wyrządzimy żadnej szkody ani krzywdy. Powszechna dostępność tzw. orlików (na niektóre trzeba się z wyprzedzeniem zapisywać) oraz mniejszych, mniej profesjonalnych boisk podwórkowych, czasami zaaranżowanych spontanicznie przez mieszkańców danej lokalizacji, pozwala cieszyć się grą w piłkę bez niemiłych konsekwencji. Z tych samych powodów zabawy takie jak np. berek również lepiej przeprowadzać np. na leśnej polanie lub na piasku.

Zabawą ruchową, którą młodsze dzieci uwielbiają i w którą można spokojnie bawić się w domu jest np. „Raz, dwa, trzy – Baba Jaga patrzy!” oraz zabawa w chowanego. Bezpieczną dla osób i rzeczy domową formą aktywności ruchowej będzie gra „Twister”, którą można kupić, ale też wykonać samemu.  Sposobem na aktywne spędzenie czasu w domu, gdy np. za oknem pada deszcz będzie też np. rodzinny turniej tańca improwizowanego. W jego ramach dobieramy losową playlistę- nawet z telefonu komórkowego – do którego każdy domownik musi zaimprowizować solowy taniec. Jego popisom przygląda się jury złożone z pozostałych członków rodziny, które nagradza występ brawami i kwiecistymi opiniami, dla których wzorem może być taki telewizyjny program jak „Twoja twarz brzmi znajomo” gdzie wszystkie oceny jurorów są pozytywne i często dowcipne. Pamiętajmy bowiem, że dla dziecka każda ocena to stres! Jeśli udajemy jurorów konkursu, to po prosu bawmy się w to, a nie zamieniajmy w surowych sędziów!

 

Zabawy ruchowe na dworze

Dzieci powinny codziennie spędzać czas na dworze, przynajmniej przez pół godziny dzienne i lekko siąpiący deszcz nie może być przeciwskazaniem do spaceru! Jak mówią eksperci od tzw. outdooru, czyli sportowych i turystycznych aktywności w terenie: „Nie ma czegoś takiego jak zła pogoda. Jest tylko niewłaściwe ubranie”. Pamiętajmy o tym, bo paradoksalnie chęć uchronienia dziecka przed przeziębieniem poprzez niewypuszczanie go z domu nie pozwala mu na nabycie naturalnej odporności.

Przygotowując się do rodzinnych zabaw należy pamiętać, by dostosować strój dziecka do planowanych aktywności. Ubranie nie powinno krępować  ruchów, dziecku nie może być w nim za zimno ani za gorąco ani też nie może się w nim przegrzać. W takich sytuacjach zawsze sprawdza się tzw. ubranie na cebulkę, czyli założenie kilku warstw odzieży, z których jedną można zawsze szybko w razie czego zdjąć, nie narażając organizmu na przegrzanie.

Aktywnością ruchową dla całej rodziny będzie na pewno spacer, który jednak dla bardziej ruchliwych dzieci może wydawać się zbyt mało energiczny, dlatego warto go uatrakcyjnić np. zawodami w rodzaju „kto pierwszy do tamtego drzewa”, „kto pierwszy wbiegnie na górę”, ale też wymagającymi koncentracji: „kto pierwszy zobaczy brzozę”, „kto pierwszy znajdzie 5 sosen” itp.

Formą aktywności dla wszystkich członków rodziny – od najmłodszych do najstarszych – jest nordic walking, czyli chodzenie z kijkami. Jest to doskonały sposób na utrzymanie dobrej kondycji. Spacer z kijkami angażuje bowiem aż 90% mięśni, podczas gdy zwykłe chodzenie tylko 35% . Nordic walking uczy też koordynacji ruchowej.

Wspaniałą formą aktywnego wypoczynku są spacery oznakowanymi leśnymi szlakami, które zazwyczaj wiodą przez malownicze miejsca i obok pomników przyrody.  Szlaki piesze mają różne kolory. Oto, co każdy z nich oznacza:

  • kolor czerwony oznacza szlak główny, najciekawszy pod kątem krajobrazów i przyrody,
  • kolor niebieski to najdłuższa trasa (szlak dalekobieżny),
  • kolor zielony oznacza najkrótszą drogę do charakterystycznych miejsc regionu,
  • kolor żółty to krótki szlak łącznikowy,
  • kolor czarny to również krótka droga dojściowa łącząca inne szlaki.

Nieocenioną zabawą w terenie są podchody, które współcześnie zyskały „drugie życie” dzięki grom miejskim i tzw. questom, czyli  nieoznakowanym szlakom, po których poruszamy się za pomocą mapy zawierającej rymowane wskazówki oraz zagadki. Quest prowadzi do miejsca, w którym ukryty jest skarb np. skrzynia z pieczątką. Jego zdobycie potwierdza przejście całego Questu i rozwiązanie jego zagadek. Na terenie województwa zachodniopomorskiego jest kilka ciekawych questów, które można przejść i rozwiązać, np. quest w Brojcach koło Trzebiatowa, w Drawsku Pomorskim czy Świnoujściu.

Dzięki coraz liczniejszym tzw. siłowniom pod chmurką przez cały rok można ćwiczyć na świeżym powietrzu różne partie mięśni i to całą rodziną. W większych miejscowościach, gdzie siłowni pod chmurką jest kilka można nawet urządzić sobie rodzinny sportowy rajd zakładając odwiedzenie np. dwóch takich siłowni i zrobienie na każdym z urządzeń określonej serii ćwiczeń.

Gdy jednak pogoda zdecydowanie nie sprzyja aktywności na świeżym powietrzu wartą rozważenia formą ruchu jest np. rodzinna wyprawa na basen lub ściankę wspinaczkową.

 

Źródła:
  1. http://bestquest.pl/o-questingu.html
  2. https://wformie24.poradnikzdrowie.pl/rekreacja/sporty-letnie/czym-nordic-walking-rozni-sie-od-normalnego-chodzenia-aa-qG5u-YRJh-PvBe.html
  3. https://www.noclegowo.pl/przewodnik/jak-czytac-oznaczenia-szlakow/