Kontrast:
Czcionka: A A A

Wizyta u lekarza. Jak ukoić strach dziecka?

Wizyty u lekarza pediatry to nieodłączny element opieki nad dzieckiem. Nawet jeśli nasz maluszek jest zdrowy, do regularnych wizyt obligują nas wizyty profilaktyczne oraz kalendarz szczepień obowiązkowych.

 

Dobrze wybierz pediatrę

Kiedy wybieramy lekarza rodzinnego czy lekarza pediatrę dla naszego maluszka, często zastanawiamy się, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze. Ponieważ personel przychodni nie może w żaden sposób reklamować któregokolwiek z lekarzy, pozostaje nam szukanie informacji na forach internetowych czy w rankingach lekarzy tworzonych przez różne media itp. Zawsze też możemy poprosić o rekomendację rodziców innych dzieci, czy też popytać o ich satysfakcję z kontaktów z opiekującym się ich dzieckiem lekarzem-pediatrą. Możemy również kierować się podobieństwami, np. jednolitością pokoleniową i wybrać pediatrę, który będzie w zbliżonym do nas wieku.

 

Pierwsza wizyta jest najważniejsza – również ta pierwsza pamiętana

W przypadku lekarza pediatry trudno jest wskazać tę pierwszą wizytę, która jest najważniejsza dla dziecka. Ma ono kontakt z lekarzem od najwcześniejszych dni życia – jeszcze zanim jest w stanie zapamiętywać wspomnienia – i będzie mieć przez kolejne 18 lat. Dlatego też m.in. tak ważny jest odpowiedni wybór pediatry. Pamiętajmy, źle wybrany pediatra może doprowadzić do powstania u naszego dziecka tzw. jatrofobii czyli panicznego strachu przed lekarzami lub wizytą lekarską, co jest rodzajem zaburzenia nerwicowego.

 

(Pierwsza) wizyta u lekarza – jak się przygotować?

Aby zapewnić dziecku, lekarzowi i sobie maksymalny spokój podczas pierwszej i każdej kolejnej wizyty u lekarza warto się do niej maksymalnie dobrze przygotować. W tym celu:

  1. Zapytaj dziecko czy pamięta ostatnią wizytę u lekarza. Zaproponuj, że się w nią pobawicie, np. wykorzystując pluszaki dziecka.
  2. W zabawie nie uciekaj od szczerości. Jeśli dziecko czekają szczepienia, „przećwiczcie” je na pluszaku, uprzedzając, że poczuje lekkie ukłucie i pytając czy je poczuło oraz czy go bolało.
    W zabawie pluszakowi można np. nakleić plasterek, który sprawi, że ból zniknie.
  3. Możecie też wspólnie czytać książeczki przedstawiające wizytę u lekarza, np. interaktywną książeczkę dla dzieci „Mały doktor” wydaną przez Wydawnictwo Olesiejuk, książeczkę z serii „Mądra Mysz” pt.Zuzia idzie do lekarzaautorstwa Schneider Liane (wydawnictwo Media Rodzina) czy z tej samej serii „Mam przyjaciółkę pielęgniarkę” napisaną przez Ralfa Butschkow’a, książeczkę z naklejkami „Z wizytą u lekarza” wydaną przez Junior.pl oraz – obecnie niedostępną w księgarniach (pozostają biblioteki) „Ja Ciebie wyleczę, powiedział Miś. Opowieść o tym, jak Tygrysek pewnego razu zachorował” autorstwa niemieckiego pisarza Janoscha (wyd. Znak).

W gabinecie

  1. Zadbaj o komfort dziecka. Aby fizycznie i psychicznie czuło się dobrze musi mu być wygodnie.
  2. Daj dziecku poczucie bezpieczeństwa – bądź blisko, jeśli to możliwe trzymaj je na kolanach lub za rękę, zadbaj by dziecko miało ze sobą ulubioną zabawkę.
  3. Cokolwiek by się działo – zachowaj spokój.

 

W przypadku, gdy wizyta u lekarza nie do końca przebiegła z Twoim oczekiwaniem, nie karz za to dziecka. Pod żadnym pozorem nie krzycz na dziecko ani go nie upominaj, jeśli Twoim zdaniem zachowało się niewłaściwie. Nigdy nie mów dziecku, że przynosi ci wstyd. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i nawet rodzeństwo może ogromnie różnić się między sobą poziomem wrażliwości. To oczywiście nie oznacza, abyś nad nieudaną wizytą u lekarza przeszedł/przeszła do porządku dziennego. Porozmawiaj o niej z dzieckiem jakiś czas po wizycie, zupełnie na spokojnie. Zapytaj, jak jego zdaniem powinna wyglądać idealna wizyta u lekarza. Zaproponuj, że odegracie jej przebieg w zabawie z ulubionymi pluszakami dziecka.

Nie wykluczaj również konieczności zmiany lekarza pediatry. Potraktuj ją jako działanie ostateczne lub jedno z ostatecznych, tak by dziecko nie nabrało przekonania, że to zawsze ludzie wokół niego są źli albo są w błędzie i w razie problemów można ich „wymienić”. Niemniej, uwzględnij również taką możliwość.

 

Nagrodź dziecko

Wielu pediatrów obdarowuje dzieci po wizycie naklejkami z napisami w rodzaju „Dzielny pacjent”.  Możecie te naklejki kolekcjonować w jakiś atrakcyjny dla dziecka sposób – przyklejane do specjalnej tablicy albo albumu.

Ty również nagrodź dziecko, głównie pochwałą. Warto też „dzielność” małego pacjenta uczcić w jego ulubiony sposób, np. wizytą na placu zabawa czy kinem. Kreuj wasze własne dobre rytuały i zwyczaje. Staraj się jednak uniknąć sytuacji, w której dziecko nabierze przekonania, że coś mu się bezwzględnie należy w związku z wizytą u lekarza. Pod żadnym pozorem również nie próbuj przekupić dziecka przed wizyta, np. oferując mu zakup jakiejś zabawki za dobre zachowanie u lekarza. Tym bardziej unikaj nagród ewidentnie niezdrowych, jak np. obiad w fast foodzie.

 

Pierwsza wizyta u dentysty

W przypadku lekarza dentysty pierwsza wizyta małego pacjenta jest jak najbardziej kluczowa. To ona może zadecydować o stanie uzębienia dziecka, a za chwilę dorosłego. To od tej wizyty zależy czy dziecko nabierze strachu przed stomatologiem czy też z przyjemnością będzie chodzić na przeglądy dentystyczne i dbać o zęby.

Do dentysty idziemy z dzieckiem zazwyczaj, gdy coś się dzieje. Tymczasem bardzo ważne jest, by pierwsza wizyta odbyła się „na sucho”. By była zapoznaniem małego pacjenta ze specyfiką gabinetu dentystycznego i tym, co go odróżnia od gabinetu pediatry. Obowiązkowo jednak dziecko powinno zasiąść na fotelu i pozwolić lekarzowi na dokonanie przeglądu ząbków. Miło, gdy taka wizyta kończy się jakimś drobnym upominkiem od dentysty, np. próbką pasty dla dzieci, szczoteczką lub naklejką.

Dobrym pomysłem na oswojenie dziecka z lekarzem każdej specjalizacji jest pozwolenie mu czy wręcz zachęcanie do zadawania pytań: „Co pan/i robi?”, „Co pan/i leczy?”, „Jak pan/i leczy?”, „Do czego służy ten przyrząd?” itp.

 

 

 

Źródła: